Tresky v Antarktidě mají zimní vypínač

17. března 2008 v 15:20 | ipot
Hibernaci jako vhodnou metodu přežití kruté zimy využívají také antarktické tresky Notothenia coriiceps. Jejich tělo je vybaveno zvláštním přepínačem - mezi stavem hibernace na zimu a aktivity na léto. Ukazuje to studie BAS (British Antarctic Survey) a Birminghamské univerzity.

Těla ryb žijících v chladných vodách Antarktidy jsou uzpůsobena nepříznivému podnebí. Jejich metabolismus se může velmi zpomalit a jejich krev obsahuje "protimrazové" proteiny. Díky těmto vlastnostem jsou ryby schopny bez problémů žít ve vodě, která nemá daleko ke zmrznutí.
Výše uvedená studie ukazuje, že v zimním období jsou některé ryby schopny ještě dále zpomalit - dostat se do stavu podobného hibernaci. Podle vědců jde přitom o přírodní zvláštnost - v zimním období se totiž voda v Antarktidě oproti létu zase příliš neochlazuje - je totiž už tak dost studená. Co se ale velmi mění, je přísun světla. A zřejmě právě na jeho nedostatek některé ryby v Antarktidě reagují.
Pohled na problematiku hibernace se stále vyvíjí. Nová studie ukazuje další skupinu živočichů, kteří ji využívají ke svému prospěchu. Možná to na první pohled nemá nic společného s hlavním zájmem tohoto blogu - s pohledem na hibernaci člověka, ale když se nad tím zamyslíte... Co třeba ty "antimrazicí" rybí protejny nasadit (přimlouvám se ale za jejich upravenou podobu) do lidské krve :-)?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama