Výzkumy hibernace v plném proudu

21. října 2007 v 21:13 | ipot
Přiznávám - pořád mi vrtá hlavou, jestli ta hibernace lidí už možná je nebo ne. Jestli můžu brát projekt IceLift vážně... A mám k ruce další článek, který přináší zajímavé informace o postupu ve výzkumu hibernace.

Přede dvěma lety anesteziolog Patrick Kochanek v Safar Center pro výzkum resuscitace na University of Pittsburgh demonstroval možnosti vzkříšení hibernovaných psů. Psi, na kterých ukázku provedl, byli 3 hodiny klinicky mrtví - nebilo jim srdce, nedýchali a jejich mozek vykazoval nulovou aktivitu. Psi přitom byli podchlazení a v žilách měli chladný roztok soli, glukózy a rozptýlený kyslík. Jakmile byli psi ohřáti a dostali krevní transfuzi, obživli. Někteří z nich však vykazovali drobná poškození mozku.
Nedávno pak podobný pokus zopakoval na Yorkshirských prasatech Hasan Alam z Massachusetts General Hospital. Navíc však prasatům způsobil závažná zranění, jaká by lidé mohli utrpět třeba při autohavárii. Pak je hibernoval a po několika hodinách znovu probral. Bez hibernace by byla prasata kvůli svým zraněním již mrtvá, takto ale - byť s těžkými zraněními - žila (a mohla by se tak, teoreticky, dožít pozdější operace).
Molekulární biolog, Mark Roth, na to jde zase z jiné strany. Ve svých pokusech se snaží zvířata uvést do stavu hibernace tím, že jim výrazně sníží dodávky kyslíku. To yb samozřejmě samo o sobě nestačilo, takže tento zákaldní postup doplňuje dalšími. Velkou roli v jeho pokusech hrají velmi, velmi jedovaté látky. Rothovy pokusy prý byly zatím úspěšné na červech a myších, založil však společnost Ikaria, která se má zabývat výzkumy uvedených postupů na lidech.
I podle článku je přirozeným dalším krokem pokus na lidech. Je třeba vyzkoušet různé postupy, různé roztoky do žil nebo koncenrací kyslíku v dýchaném vzduchu a obecně reakce lidského těla.
V budoucnu by podle článku měla hibernace pomáhat především těžce zraněným. Jestli je schopná zajistit poun v čase do 50 let vzdálené budoucnosti, autor nespekuluje. Takže nezbývá, než čekat na nějaké další informace...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama