Jak je to s hybernací

18. září 2007 v 23:14 | ipot
Před dvěma a půl lety se vědcům podařilo na 6 hodin hybernovat první savce - myši, a to za použití látky, která je běžně produkována tělem. Dostali se za 30 měsíců až k lidem?

Výše zmíněnou zprávu přinesl v dubnu 2005 magazín LiveScience. Testované myši experiment přežily a dokázaly tak, že savci - a tedy pravděpodobně i lidé - mohou v případě potřeby přejít do stavu hybernace.
"V zásadě dočasně měníme myši z teplokrevných na studenokrevné živočichy," tvrdil podle LiveScience vedoucí výzkumník Mark Roth z Fred Hutchinson Cancer Research Center v Seattlu. Při hybernaci myší buňky téměř přestaly pracovat a významně tak snížily potřebu kyslíku.
Veverky, medvědi nebo hadi přecházejí do různě hluboké hybernace přirozenou cestou - ale byly prý zaznamenány i podobné případy u lidí. LiveScience tvrdí, že norská lyžařka byla zachráněna poté, co byla v roce 1999 více než 1 hodinu ponořená v ledové vodě. Neměla žádný puls a její tělesná teplota klesla na necelých 14 stupňů Celsia. Přesto přežila.
Podobně kanadské batole málem umrzlo v roce 2001, když bylo v -24 stupních Celsia venku jen v plenách a v tričku. Ani jeho srdce při nalezení nebilo a teplota těla činila 16 stupňů Celsia. I toto dítě přežilo.
Článek ale také zmiňuje, že některé firmy nabízejí mražení lidí s tím, že snad budoucí výzkumy dovolí jejich rozmražení. To ale není případ IceLiftu, který tvrdí, že lidi prostě za 50 let rozmrazí. Otázkou je, co přesně bude stát v jejich smlouvách, na které se na webu odkazují. Samozřejmě za předpokladu, že je celá nabídka myšlena vážně.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 polly polly | 18. září 2007 v 23:15 | Reagovat

Je to stránka organizace která potřebuje 100 miliónů kliknutí a dostanou 10 000 eur na záchranu dešťového lesa.. http://miowood.un-clic-pour-la-foret.com/

2 kukuc kukuc | 18. října 2007 v 16:56 | Reagovat

10 000 eur jim nebude stacit ani na platy.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama